İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

Firmalar artık reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz veya izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek. Tüm kuruluşlar sahip oldukları dataları İleti Yönetimi Sistemi’ne (İYS) yüklemek ve izinlerini onaylatmak zorunda. Tüketiciler ise bu sistem üzerinden kurumlara verdikleri izinleri düzenleyebilecekler. Peki İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile istenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile istenmeyen SMS engelleme

Tüketicilerin onay vermediği halde gönderilen iletilerle ilgili Ticaret Bakanlığı’na ulaşan şikayetlerin artması üzerine oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), bugün kullanıma açıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında kurulan İYS’de, bugünden itibaren firmaların sahip olduğu tüm şahsi verileri (e-posta, telefon numarası vs.) bu sisteme yükleyip, onaylatmak zorunda olacak.

İşte İYS aracılığıyla istenmeyen SMS ve arama engelleme yöntemi:

Adım 1: İYS ana sayfasına buradanulaşın.

iys istenmeyen SMS engellemeAdım 2: Ana sayfanın sağ üstünde bulunan Vatandaş Girişi‘ne basın.

Adım 3: Bu adımda isterseniz e-Devlet üzerinden isterseniz de telefon numaranız ya da e-posta adresiniz ile giriş yapabilirsiniz. e-Devlet ile giriş yaptığınızda kişisel profil oluşturup arama, SMS ve e-posta izinlerinizi tek ekran üzerinden kontrol edebilirsiniz.

iys istenmeyen SMS engellemeAdım 4: Telefon numaranızı girdikten ve SMS ile gelen doğrulama kodunu onayladıktan sonra SMS gönderme ve arama izni bulunanların listesi çıkıyor.

iys istenmeyen SMS engelleme

Adım 5: Listeden e-posta veya SMS gönderimini iptal etmek istediğiniz şirketin üzerine tıklayın.

Adım 6: Tıkladıktan sonra karşınıza şirketin bilgileri, bu şirkete hangi tarihte ileti ve arama onayı verdiğinizi gösteren bir bölüm çıkıyor. Bu sayfada hangisini iptal etmek isterseniz, onay tikine basıp RET konumuna getirin ve kaydedin.

iys istenmeyen SMS engellemeİşlem gerçekleştikten sonra RET bildirimlerinin iletilmesini takip eden 3 iş günü içinde Hizmet Sağlayıcı tarafından iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durdurulacaktır. Ayrıca listede size ileti ve arama izni olan bir şirketi göremiyorsanız henüz İYS’ye kaydolmamış olabilir. İşletmelerin kaydolması için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirtildi.

Kaynak: ShiftDelete.Net