Teknik Servis Şartları

Resmî Gazete'nin 13.06.2014 tarihli sayısında yayınlanan "Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği"ne uygun olarak hazırlanmıştır.

Şartlarda CEP59.com firması, “Servis“, tüketici ve teknik servis hizmeti alan “Müşteri” olarak anılacaktır.

  1. Servisimiz cihazı bakım, onarım ve arıza tespit işlemine almadan önce Müşteriye ilgili kanunun 11. maddesine uygun olarak “Bilgi Fişi” hazırlamaktadır. Bu belgenin saklanması ve korunması Müşteriye aittir.
  2. Müşteri, Servis’e bıraktığı ürünü sadece “Bilgi Fişi” ibraz edilmesi durumunda teslim alabilir. Gerekli belgenin kaybolması durumunda cihaz yalnızca “Bilgi Fişi” üzerinde bilgileri bulunan kişinin Kimlik Kartı göstermesi ile teslim edilebilir. Bu durumlar haricinde ürün teslim edilemez.
  3. Bilgi Fişinde bulunan hizmet bedeli tutarı %18 KDV hariçtir. Kurumsal fatura gönderiminde ve banka ya da kredi kartı çekiminde tutara %18 KDV eklenir.
  4. Müşteri, cihaz ile ilgili doğru bilgileri Servis’e vermekle yükümlüdür. Kargo halinde Müşteri, arıza şikayetlerini anlaşılır bir dille yazılı olarak birlikte göndermelidir.
  5. Onarım ve bakım işlemine başlanmadan önce Müşteri’ye belirtilen yedek parça ve hizmet ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
  6. Arızası belli olmayan, açılmayan ve gerekli donanımsal veya yazılımsal testlerin yapılamadığı durumlarda “Arıza Tespit” işlemine başlanılır. Arıza tespitin ardından verilen fiyat teklifini kabul etmeyen Müşteri’den “Arıza Tespit Ücreti” alınmasını Servis saklı tutar.
  7. Servis’e bırakılan cihazın Bakım, Onarım veya Arıza Tespit işlemine başlandıktan sonra iptali talep edilemez. Müşteri tarafından onaylanan işlemin ve ücretin iptali ve iadesi mümkün değildir.
  8. Cihaz dışında teslim edilen her türlü aksesuardan (şarj cihazı, kulaklık, hafıza kartı, kılıf, ekran koruyucu vb.) Servisimiz sorumlu değildir. Zarar görmemesi ve kaybolmaması için Müşteri’nin cihaz harici tüm aksesuarları saklaması kendi sorumluğuna aittir.
  9. Cihazın dahili veya harici depolama biriminde oluşabilecek veri kaybından Servisimiz sorumlu değildir. Bu tür veri kayıpları olmaması için Müşteri’nin yedekleme yapması ve harici depolama birimlerini saklaması önerilir.
  10. Servisimiz yedek parça değişiminde kullanılacak ürünün tamamen orijinal, revize ya da muadil olduğu bilgisini vermek zorundadır.